Buletin Informativ CeSO 2020 – Iulie 2022

Centrul Suport Orizont 2020-UBB, prin intermediul a cinci experți științifici și șase experți tehnici, a participat la două cursuri de perfecționare în perioada 8-10 iunie la Valetta, Malta, organizate de către compania European Fund Management Consulting (EFMC, efmc.eu/). Cursurile au avut ca subiecte managementul financiar și scrierea proiectelor de tip Orizont Europa, asigurând astfel competențe specifice echipei CeSO 2020-UBB care să vină în sprijinul comunității academice UBB.

De asemenea, în perioada 27 iunie – 1 iulie, Universitatea Vrije din Bruxelles, Belgia, a găzduit cea de-a cincea ediție EUTOPIA Week, Centrul Suport Orizont 2020-UBB fiind reprezentat de către experții tehnici Alina Marcoci, Valentina Radu și Ștefana-Mădălina Săcaciu. Reamintim faptul că în noiembrie 2021 Universitatea Babeș-Bolyai s-a alăturat alianței Universităților Europene EUTOPIA (eutopia-university.eu/), alianță a cărei obiectiv este crearea unui model academic european nou și inovativ, bazat pe principiile unei Europe unite și deschise și respectul față de cetățeni și mediul înconjurător.

Cercetătorii și organizațiile care intenționează să aplice pentru granturi din programul UE de mobilitate în cercetare, Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), pot acum întâlni potențiali parteneri de cooperare și pot obține ajutor pentru pregătirea proiectelor pe o nouă platformă dedicată – https://msca.b2match.io/. Platforma de matchmaking MSCA reunește colegi, viitori supervizori, companii, ONG-uri și instituții academice dintr-un număr mare de țări europene și nu numai. Aceasta este o oportunitate unică de a genera noi contacte și proiecte de succes.

Comisia Europeană este în plin proces de pregătire a programelor de lucru Horizon Europe 2023-2024. Documentele finale sunt prevăzute a fi lansate până la finalul acestui an, însă versiuni preliminare au fost divulgate, oferind astfel o imagine de ansamblu extrem de utilă asupra subiectelor de cercetare și a apelurilor specifice care vor apărea în următorii doi ani. Documentele neoficiale pot fi accesate la următoarele link-uri:

Consiliul European pentru Cercetare (ERC) a publicat programul de lucru aprobat pentru anul 2023, bugetul pentru finanțarea granturilor fiind în valoare de 2.2 miliarde de euro. Calendarul estimativ pentru apelurile ERC poate fi consultat în tabelul de mai jos.

Starting Grant Consolidator Grant Advanced Grant Synergy Grant
Deschiderea apelurilor 12/07/2022 28/09/2022 08/12/2022 13/07/2022
Închiderea apelurilor 25/10/2022 02/02/2023 23/05/2023 08/11/2022
Buget în millioane de euro(număr estimat de granturi) 628 (407) 595 (300) 597 (246) 300 (30)
Data estimativă de semnare a acordului de grant 23/12/2023 06/04/2024 17/08/2024 02/04/2024

Comisia Europeană a publicat la data de 5 iulie un ghid cu privire la noile oportunități de maximizare a sinergiilor dintre Horizon Europe și programele Fondului European de Dezvoltare Regională. Scopul acestui ghid este de a prezenta noile oportunități de care dispun autoritățile de management (MAs) ale programelor politicii de coeziune, Punctelor Naționale de Contact pentru programul-cadru Orizont Europa și inițiatorilor de proiecte pentru programul-cadru Horizon Europe. Documentul poate fi consultat aici.